Aveiro - portugalska wersja Wenecji

05:16

Myśląc o mieście wypełnionym kanałami, łodziami i wodą pierwsze skojarzenie przychodzące na myśl, to Wenecja. A gdyby właśnie nie chodziło o nią? Gdyby tak wybrać się do zupełnie innego kraju i poczuć się jakby Was teleportowało do Włoch? Takie właśnie jest Aveiro, choć jeden ze zaznajomionych Portugalczyków powiedział z przekąsem, że ono chciałoby być portugalską Wenecją ;)

Kanał wodny z łodziami w Aveiro
Aveiro, to miejscowość przemysłowa położona przy ujściu rzeki Vouga do Laguny. Wielką atrakcją miasta są kamienice ozdobione kaflami azulejos oraz łodzie w weneckim stylu pływające po kanałach. Poza sezonem (styczeń) jest tutaj cicho i spokojnie. Na ulicach nie spotkacie wielu turystów. Siesta ma się za to bardzo dobrze od 14-15 do 20.00 nic nie zjecie, nie napijecie się. Jedyne miejsce, które będzie otwarte, to galeria handlowa wypełniona fast foodami.

Aveiro jest dobrym miejscem na nocleg dla surferów. W okolicy znajdziecie kilka spotów, ale nie będziecie odcięci od rozrywek miasta. Spoty w okolicy:
 • Praia da Barra
 • Sao Jacinto
 • Praia da Vagueira
Budynki ozdobione azulejos w Aveiro
Assembleia Municipal w Aveiro
Aveiro zostało założone w X wieku  i było pod władzą Maurów aż do XI wieku (w sumie jak cała Portugalia). Jego historia jest mocno powiązana z wodą. Kolorowe łodzie (moliceiro), którymi teraz pływają turyści, kiedyś służyło do zbierania glonów i wodorostów. 

Nazwa tego miasta najprawdopodobniej wzięła się od łacińskiego słowa aviarium, czyli miejsce ptaków. Aveiro jest położone w lagunie, której poziom wody zmienia się w zależności od pory roku, dzięki czemu niektóre ptaki mają ideale warunki do życia w okolicy. Podobno można tutaj spotkać flamingi! Dodatkowo niedaleko od miasta znajduje się Rezerwat przyrody San Jacinto Dunes, w którym żyje wiele gatunków ptaków

Ratusz w Aveiro
Kościół w Aveiro
Naszą pieszą wycieczkę rozpoczęliśmy od pozostawienia samochodu na bezpłatnym miejskim parkingu koło mostu Circular Pedestrian. Przed nami był 2 godzinny spacer po mieście. 

Pierwszym punktem na mapie był park Jardim do Rossio. W tym momencie już byłam pewna, że większość parków są tylko z nazwy parkami. Parkiem w Portugalii określa się kawałek trawnika z kilkoma drzewami. Na pewno nie ukryjecie się tutaj przed gorącym słońcem. Z parku rozpościera się widok na kanał wypełniony łodziami moliceiro i na piękne kamieniczki ozdobione kaflami azulejos.

Katedra w Aveiro
Fabryka ceramiki w Aveiro
Kierując się do Ratusza, przeszliśmy przez zabytkowy most i dalej koło galerii handlowej. Weszliśmy do zabytkowej części Aveiro pełnej wąskich uliczek i małych starych sklepików. Dalej minęliśmy teatr Aveirense i doszliśmy do obszernego placu na którym odpoczęliśmy i ruszyliśmy dalej w drogę w kierunku starej fabryki kafelków.

Ceramiczna fabryka Jerónimo Pereira Campos została zbudowana w latach 1915-1917, według projektu architekta José Olimpio. Znajduje się na skraju obszaru, który kiedyś był dzielnicą Olarias. Główny kanał wodny w Aveiro kończy się tuż przed fabryką, więc widać że w przeszłości życie tego miasta kręciło się wokół największego przedsiębiorstwa w okolicy. Sama kolej także przebiega tuż za fabryką. Siedząc na brzegu Canal do Cojo można sobie wyobrazić jak transportowano glinę najpierw łodziami a potem koleją.  
Dworzec kolejowy w Aveiro
Igreja de Nossa Senhora da Apresentação w Aveiro
Rzut kamieniem od fabryki znajdziecie stary i zabytkowy dworzec kolejowy. Choć niedawno zostały do niego dorobione nowoczesne perony, to zabytkowa część nadal cieszy oko. 
Idąc dalej na wprost od dworca dojdziecie do samego początku kanałów. 

Dajcie znać czy byliście w Aveiro, a jeśli nie to czy przekonałam Was do zajrzenia tutaj choć na chwilę ;)

You Might Also Like

13 komentarze

 1. Prześliczne miejsce, muszę się tam kiedyś wybrać 😍

  OdpowiedzUsuń
 2. Czuć niesamowity klimat. Jestem ciekawa tej fabryki ceramiki. Pracuję przy dekorowaniu porcelany

  OdpowiedzUsuń
 3. Elewacja dworca powala na kolana!

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie jest tam trochę Wenecko :) Fajne miejsce, może kiedyś się tam wybierzemy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. I jak tu nie zakochać się w takich miejscach, bardzo lubię ich klimat. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ale cudowne miejsca, te budynki są "wow" .

  OdpowiedzUsuń
 7. Dworzec kolejowy w Aveiro poprostu zachwyca wow

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie byłam w Portugalii, ale zawsze o tym marzyłam. A jak się tam pływa? Bo ja jestem wiecznie początkująca i głównie pływam na półwyspie Helskim.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ceramiczna fabryka mnie urzekła! We Włoszech byłam tylko w Toskanii, a do Portugalii mnie jeszcze nie ciągnęło :) Piękne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 10. Piekne miejscem. Dworzec najbardziej mi sie podoba

  OdpowiedzUsuń
 11. Portugalia cała mnie zachwyca.

  OdpowiedzUsuń

Facebook