Bella Vita - surferska podróż w poszukiwaniu korzeni

12:48

Zawsze mnie zastanawiało jak na Morzu Śródziemnym mogą występować spoty surfingowe. Gdy byłam na Krecie na każdej plaży woda była dosłownie płaska. Podczas wizyty w Barcelonie w lutym 2017 widziałam szkółkę surfingową w wodzie na kompletnie płaskiej tafli. Stałam i czekałam aż będzie jakakolwiek fala. Żadnej nie było. To mnie utwierdziło w przekonaniu, że najlepsze spoty surfingowe występują tam gdzie ocean przylega równolegle do brzegu. Trochę jest to spłaszczenie, ale odkąd wybieram spoty według tej reguły zawsze trafiam w odpowiednie miejsca. Dzięki flimowi Bella Vita dowiedziałam się jak pływać na spotach na Morzu Śródziemnym. I chyba nie skorzystam ;)


Chris del Moro, to główny bohater opowieści. Przyjeżdża on do Włoch w poszukiwaniu swoich włoskich korzeni. Dodatkowo wraz z reżyserem odkrywają w jaki sposób starożytna kultura przyjmuje nowoczesną kulturę surfingu. 

W wieku 30 lat Del Moro osiągnął sławę pływając na najlepszych na świecie falach. Podczas podróży do Włoch jednak dostrzega potrzebę zmiany swojego życia, czuje pragnienie znalezienia głębszego sensu w podróżach i doświadczeniach życiowych. Film uchwycił Del Moro podczas tej podróży i odkrył znaczenie życia rodzinnego i kulturowego. Ukazuje też na światło dzienne, że wbrew powszechnym przekonaniom, dobre warunki surfingowe występują na Morzu Śródziemnym. Tylko, że zazwyczaj podczas deszczów i burz ;)


Chris del Moro, to międzynarodowy podróżnik w pełnym wymiarze czasu, a do tego zapalony ekolog. Chris jest pół-Włochem i spędził wiele lat podczas swojego dzieciństwa we Florencji oraz odkrywaniu wybrzeża Toskanii. Del Moro to typowy Nomad.

Film Bella Vita jest intymną i potężną podróżą samo-odkrywania, przesiąkniętą kulturą, tradycją i pasją - gdzie rodzina jest na pierwszym miejscu.
 


Oprócz Chrisa del Moro w filmie występuje kilku innych surferów.

1.  Dave Rastovich

Dave podróżuje po świecie jako profesjonalny free-surfer i jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych surferów na świecie. Kierując się osobistymi przekonaniami i przekonaniami "Rasta" jest czymś więcej niż tylko surferem. Poświęca znaczną część swojego czasu na walkę z rosnącym problemem zanieczyszczenia oceanu i jego wpływem na mieszkańców, w tym na Morzu Śródziemnym. Jego partnerką i towarzyszką podróży jest przepiękna, surfująca, modelka Lauren Hill. Razem szerzą radość, aloha i skupiają się na dbaniu o środowisko. 

2. Conner & Parker Coffin

Bracia, Włosi drugiej generacji. Coffinowie, choć są dość młodzi, szybko rosną w kierunku profesjonalnych surfingowców. Drugi rok z rzędu Conner wygrał US Open of Surfing Pro Junior, Huntington Beach (2012, 2013). Bracia prowadzą też własny blog o nazwie youngwisetails.com. Wydali krótki film - Electric Wilderness. Możecie go obejrzeć tutaj >>

3. Leonardo Fioravanti
Urodził się i wychował w Rzymie. Leo zaczął surfować na wybrzeżu Lazio w wieku 6 lat i był pierwszym surferskim objawieniem Włoch. Zdominował wszystkie zawody juniorów na świecie, w tym wygrał Mistrzostwa Europy w 2012 roku i zajął drugie miejsce na Międzynarodowych zawodach Pro Junior 2013 (Leo był jedynym surferem reprezentującym Włochy). Leonardo jest w trakcie wprowadzania Włoch na mapę surfingu.


4. Alessandro Ponzanelli
Rozpoznawalny i najbardziej respektowany free-surfer
we Włoszech. Allesandro idealnie wyraża włoski styl od wdzięku, niepohamowaną ambicję i inspiruje się "long board surfingiem", czyli pływaniem na bardzo długich deskach popularnych w latach pięćdziesiątych. Spędza pół roku pracując ze swoim sponsorem Sundek i a drugie pół -  gonitwami za falami po całym Morzu Śródziemnym. 

Dajcie znać czy przekonałam was do obejrzenia tego filmu i czy wam się podobał. Dokument jest dostępny na Netflix :) 

You Might Also Like

6 komentarze

 1. Piękne kadry! Zazdroszczę ludziom, którzy żyją w takich pięknych miejscach i do tego realizują swoje pasje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic tylko rzucić wszystko i żyć surfingiem ;) A tak na prawdę to teraz z Polski jest tyle tanich lotów do Portugalii, że nic tylko jechać na urlop i sprawdzić siebie w surfingu :)

   Usuń
 2. Surferskie klimaty są mi zupełnie obce. Wiem na ten temat tyle, ile dowiedziałam się z filmu z Keanu Reevesem i Patrickiem Swayze. Ale sam film o klimacie nomada szukającego korzeni na pewno trafiłby do mnie.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę wspaniałych fal w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za życzenia :) I Tobie życzę wszystkiego czego sobie wymarzysz :)

   Usuń
 3. Przyznam, że niewiele wiem na temat tej dyscypliny sportu, pasja, którą znam jedynie z oglądania wyczynów innych, chętnie zatem dowiem się o niej czegoś nowego, choćby za pośrednictwem filmu. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. lovely post & lovely sharing dear keep posting..
  https://clicknorder.pk online shopping in lahore

  OdpowiedzUsuń

Facebook